sobota, 5 lipca 2014

Budżet obywatelski (skatepark) - kilka pytań i odpowiedzi

Skatepark, jak wiadomo, uzyskał dużo głosów podczas edycji 2014 budżetu obywatelskiego. Obserwując dyskusje na dedykowanej grupie FB można odnieść wrażenie, że władzy nie śpieszyło się z ogłoszeniem przetargu bo przecież po co młodzież ma mieć skatepark na wakacje skoro może mieć jesienią a za miesiąc (już po wyborach) będzie można uroczyście ogłosić jego zamknięcie, np. z przyczyn technicznych...Jeśli będzie oddany do tej pory bo wybór firmy (może nie mam racji, może będzie dobrze) nie napawa optymizmem. Inne wrażenie z czytanych komentarzy to takie, że dość opornie podchodzono do wymiany informacji na linii urząd - wnioskodawcy. Mówiąc wprost, nie było "wspólnej chemii" i trzeba było pewnych informacji się domagać a jak czytamy dalej i tak nie wszystko zostało powiedziane. Specyficzny dialog, przyznacie, uprawia nasza władza. A może to wina urzędników, którzy sie starają, chcą ale wychodzi jak wychodzi? 

Korzystając z okazji, w oczekiwaniu na postępy budowy skateparku, zapytałem jednego z wnioskodawców, przedstawiciela młodego pokolenia :) o kilka kwestii.

Co sądzisz o idei budżetu obywatelskiego? Czy należy kontynuować pomysł a jeśli tak, jakie zmiany wprowadzić?

Odp: Uważam, ze idea budżetu obywatelskiego to narzędzie demokracji bezpośredniej, które powinno być charakterystyczne dla polskiej samorządności. Jest to jedyny sposób w jaki obywatele mogą odzyskać chociaż część swoich podatków i bezpośrednio zadecydować na co te pieniądze będą wydane. Budżet w mojej opinii jednak powinien być mniej „płynny”, a bardziej stały, określony uchwałą odgórnie.  

Gratuluję zebranych głosów (1118)! W jaki sposób zebraliście największą liczbę głosów w edycji 2014 budżetu obywatelskiego? Co możesz poradzić innym wnioskodawcom?

Odp: Właściwie to nie zrobiliśmy za wiele. Sami, jako wnioskodawcy zebraliśmy jedynie 200 głosów. Również nakręciliśmy filmik, który jednak nie cieszył się zbyt dużą popularnością https://www.youtube.com/watch?v=jfSCAdIbeOc&hd=1  Prawdopodobnie największe znaczenie miała grupa na facebooku, której członkowie niejako za nas zbierali podpisy. Innym wnioskodawcom mogę polecić, by spróbowali innych zarazić wagą sprawy i zaangażować się w zbieranie głosów.

Czy interesujesz się polityką w mieście? Co sądzisz o obecnej władzy?

Odp: Tak, interesuję się polityką. Uważam, że obecna władza to układ bez idei. Rządzą nami w koalicji ludzie, którzy wcześniej pluli sobie w twarz, którzy SĄ odrealnieni od rzeczywistości, twierdzący, że Zduńską Wolę można rozwijać tylko za pomocą kredytów.

Największa zaleta mieszkania w Zduńskiej Woli to....

Odp: Największa zaleta Zduńskiej Woli, to McDonald :D Na chwilę obecną nie widzę zalet tego miasta oprócz mieszkających w nim miłych ludzi. Zduńska Wola się wyludnia, zadłuża i powiększa się tu bezrobocie.

[pytanie zadane przez wnioskodawcę] Jakie są poglądy prowadzących bloga na kwestie ekonomiczno-społeczne?  

Odp. prowadzących bloga:
Są zgodne z pewnym motto podanym w poprzednim wpisie :) Motto, które zostało zamieszczone w książce Umberto Eco "Cmentarz w Pradze" (Carlo Tenca "Psiarnia"):

"Ponieważ epizody są niezbędne, a nawet stanowią zasadniczą część opowiadania historycznego, do naszego wprowadziliśmy egzekucję stu obywateli powieszonych na głównym placu miejskim, spalenie żywcem na stosie dwóch mnichów i pojawienie się komety. Opisy te warte są więcej niż opis stu turniejów, a ich zaletą jest to, że pozwalają czytelnikowi oddalić się od wątku podstawowego."

Poważnie rzecz ujmując, jeden z pomysłodawców bloga jest konserwatystą z inklinacjami w stronę pewnej dużej opozycyjnej partii (wiem, wiem socjaliści z narodowym sztafażem), pomoc bojowa jest buntownikiem nie lubiącym przymusu, osobą blisko stojącą koło libertarian (nie mylić z libertynami) ale zarazem uważającą pewną dawkę autorytaryzmu za rzecz niezbędną (ktoś nazwał ten model "oświeconą dyktaturą") a główny wyrobnik blogowy uważa się (z testowego kompasu) za kogoś podobnego libertarianom z przechyłem w prawo.

Dziękuję za poświęcenie wolnej chwili czasu i życzę jak najmniej problemów przy budowie skateparku!

2 komentarze:

  1. Przyznam, że postrzeganie restauracji McDonald's jako największej zalety Zduńskiej Woli, nie najlepiej świadczy o jednym z wnioskodawców budowy skate parku. Delikatnie mówiąc to wyraz małej wiedzy o mieście. Poza tym to wnioskodawcy są sami sobie winni, bowiem ulegli już na początku jak zdecydowali razem z tą władzą, że park zostanie przeniesiony w sąsiedztwo McDonalda i Biedronki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiesz, to mogła być ironia :) Co do miejscówki, nie wypowiadam się ponieważ nie będę tam jeździł więc wszystko w rękach czy nogach użytkowników. W każdym razie lokalizacja w parku miejskim nie była zbyt ciekawa. Jak już jesteśmy przy skateparku, przydałby się jeszcze snowpark, aquapark no i pumptrack :) Zobaczymy, co się wykluje w tym roku w budżecie obywatelskim. Krążą rozmaite plotki, np. o pomysłach władzuni.

      Usuń