wtorek, 28 stycznia 2014

Depopulacja

Zduńska Wola kurczy się w zastraszającym tempie. Coraz więcej ludzi wyjeżdża, sprowadza za sobą rodziny, mało kto zamierza mieszkać w mieście, lepiej przeprowadzić się do okolicznych gmin - są lepiej zarządzane. Nie ma pracy, nie ma dzieci, nie ma perspektyw. Centrum obumiera. Stanie się muzealną wystawą pomników głupoty władzy. Optymista rzeknie, jakaś część wróci po studiach albo z kapitałem zalążkowym z zagranicy na otwarcie biznesu. Pesymista odpowie, że nikt nie wróci bo nie ma po co. Mniej ludzi, mniej dochodów, dotacji i subwencji, kolejne likwidacje elementów "miejskich", takich jak filie, placówki, różne urzędy. W najbardziej skrajnym przypadku całkowity upadek miasta i degradacja, wzrost przestępczości (widoczny szczególnie na miejskich portalach, gdzie co drugi news to sport albo kronika kryminalna), bieda. Do dna niby daleko a tak blisko - pamiętajmy o zadłużeniu miasta  i kolejnych planach fanaberyjek prezydenta (niestety jeszcze) Niedźwieckiego i pewnie lokalnego "dobrodzieja ze szkła."


"(...)Wydaje mi się, że realną liczbę mieszkańców pokazują dane z ustawy śmieciowej. Z danych tych wynika, że Zduńska Wola faktycznie liczy 37 tysięcy 587 osób. Z dogłębnej analizy tych liczb wynika również, że tak zwani niewidzialni mieszkańcy miasta Zduńska Wola stanowią sporą liczbę, a mianowicie 5 tysięcy 251 osób - rozumuje."
38, 37, 35, niedługo pewnie 30, potem 25, 20...

"-Budowany od dwóch lat Ratusz w Zduńskiej Woli bardziej przypomina pomnik próżności władz Zduńskiej Woli niż inwestycję gwarantującą zrównoważony rozwój miasta i podnoszącą jakość życia mieszkańców. Małego tego. Koszty tej inwestycji , a więc spłata kredytu, utrzymania będą przerzucone na zduńskowolan - mówił przewodniczący SLD dodając, że z przeprowadzonych przez nich ankiet wynika, że mieszkańców interesują głównie miejsca pracy, aby mieć zapewnione godne życie. Działań w tym kierunku według polityków lewicy brakuje."
Szeroka koalicja, której nie zależy na nowych miejscach pracy i mieście a bardziej na kasie i podtrzymywaniu nowoczesnego niewolnictwa nadal działa.


"Zduńska Wola na dziś to miasto widmo. Według GUS liczy prawie 43.000, według ustawy śmieciowej prawie 38.000 a tak naprawdę liczy pewnie nie więcej niż 35.000 mieszkańców. Nazwałbym to zjawisko demograficznym stepowieniem miasta."
Widać to doskonale nie tylko w ciągu roboczego tygodnia ale i w soboty czy niedziele. Na ulicach, w lokalach, pizzeriach, na imprezach - nie ma tłumów, co więcej, miasto świeci pustkami w zasadzie o każdej porze, niezależnie od tego, czy jest wiosna, zima czy pogoda sprzyja spacerom. Kiedyś mieszkańcy spokojnie, można rzec, z dumą, spacerowali po mieście. Obecnie, mam wrażenie, że przemykają chyłkiem do pracy, do domu, byle dalej od politycznego jazgotu i byle dalej od smutnego i szarego miasta.

Mało kto wie, a pewnie pan prezydent i jego "fachowcy" w ogóle, że istnieje...Plan przeciwdziałania depopulacji w województwie łódzkim:


"W najbliższej dekadzie pogłębi się nie tylko proces starzenia się ludności, ale i proces feminizacji ludności w podeszłym wieku. Należy także oczekiwać wzrostu liczby osób powyżej 65 roku życia będących w stanie niepełnosprawności. Nasilać się będzie zjawisko podwójnego starzenia się ludności, przejawiające się szybkim zwiększaniem się udziału osób najstarszych w populacji ludności w wieku poprodukcyjnym. Tym samym starzenie się ludności regionu, w szczególności Łodzi, w nadchodzących dekadach będzie związane z przyrostem najbardziej kosztownej opieki nad osobami starszymi, tj. opieką instytucjonalną. W związku z powyższym działania powinny być ukierunkowane na rozwój bazy ochrony zdrowia, zarówno publicznej jak też prywatnej."

Proszę zwrócić uwagę na poniższy spis:

"Poza Łodzią do ośrodków o wysokich potencjałach rozwojowych należy 16 miast regionu, z czego jedynie 4 to miasta duże (80 – 40 tys. mieszkańców). Są to: Piotrków Trybunalski, Bełchatów, Skierniewice i Kutno. Pozostałe ośrodki zaliczają się do miast średniej wielkości (40 – 15 tys. mieszkańców - Łowicz, Wieluń, Aleksandrów Łódzki, Konstantynów Łódzki, Rawa Mazowiecka, Łęczyca) oraz miast małych (15 – 5 tys. mieszkańców - Poddębice, Tuszyn, Sulejów) i bardzo małych (poniżej 5 tys. mieszkańców - Stryków, Rzgów, Uniejów)."

Oczywiście, dokument opisuje całość województwa czy nawet głównie Łódź ale sądzę, że niektóre wnioski są uniwersalne. Szczegóły powinno się dopasować pod kątem naszej, zduńskowolskiej społeczności aby wypracować konkretną strategię rozwoju powiązaną z innymi dokumentami, w tym planem przeciwdziałania depopulacji Miasta Zduńska Wola  - powiązaną nie tylko na papierze...

"a) Działania ogólnorozwojowe – rozwój infrastruktury, w tym i tej umożliwiającej lepszą komunikację pomiędzy terenami regionu, zwłaszcza lepszy dojazd z peryferii do stolicy regionu;
b) Działania przyciągające inwestycje zewnętrzne – mowa albo o działaniach związanych z przyciąganiem inwestorów do ŁSSE lub o przyciąganiu inwestorów tworzących miejsca pracy dla osób wysoko wykwalifikowanych;
c) Działania mające na celu ułatwienie godzenia kariery zawodowej i rodzinnej – zarówno poprzez elastyczne formy zatrudnienia, jak i dostęp do instytucjonalnych, jak i nieinstytucjonalnych form opieki nad małym dzieckiem;
d) Działania umożliwiające „pełne usamodzielnienie się” osób rozpoczynających dorosłe życie – dostęp do wynajmowanych na pozarynkowych zasadach mieszkań (w tym miejscu pojawiała się rola komunalnych zasobów mieszkaniowych jako czynnika umożliwiającego założenie rodziny);
e) Działania ukierunkowane na zwiększenie praktycznego wymiaru edukacji – umożliwienie studentom w trakcie studiów pracy (najchętniej w niepełnym wymiarze czasu pracy) w zawodzie powiązanym ze studiowanym kierunkiem;
f) Działania związane z dopasowaniem systemu edukacji do potrzeb lokalnego rynku pracy – w tym przypadku kluczem jest, z jednej strony, propagowanie wiedzy o oczekiwanych zawodach deficytowych (a zatem i dobrze płatnych), z drugiej zaś wyposażenie w przyjazny sposób młodzieży w podstawy wiedzy matematycznej, technicznej i przyrodniczej, umożliwiającej szerokie spektrum kontynuowania edukacji i przygotowania się do zawodu.
g) Działania ukierunkowane na poprawę wizerunku regionu, a zwłaszcza jego stolicy, jako obszarów nieatrakcyjnych, „szarych”, o niskiej jakości życia;
h) Aktywizowanie osób starszych, zarówno zawodowe, jak i społeczne."

Samorządowcy, radni i kandydaci na prezydenta Zduńskiej Woli powinni z uwagą przeczytać ten dokument od strony 40 do 72 :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz