czwartek, 21 marca 2013

Protokoły sesyjne

Jak już pisałem wcześniej, tzw. BIP czyli biuletyn informacji publicznej stanowi całkiem niezłe źródło informacji dla mieszkańców, szczególnie, że lokalne media poprzestają na mniej czy bardziej rozwiniętych wpisach dotyczących punktów merytorycznych. Lokalne media rzadko piszą o interpelacjach radnych czy wnioskach mieszkańców a moim zdaniem, są to o wiele bardziej "życiowe" tematy niż słuchanie wykwitów intelektu naszych "wybrańców." Mówiąc krótko, jeśli ktoś ma czas i określony interes (drogi!) niech się uda na sesję. Otrzymałem informację, że zdarza się "spławianie". Na sesję ma prawo wejść każdy i nie można tego zabronić. Wynika to wprost ze statutu miasta:

http://www.zdunskawola.pl/portal_new/portal?id=69290 Strona 14 dokumentu § 70 ust. 3 i 4:

"3. Podczas obrad na sali może być obecna publiczność, która zajmuje wyznaczone w tym celu miejsca.
4. Osoby, o których mowa w ust. 3, mogą rejestrować dźwięk lub obraz z przebiegu posiedzenia bez konieczności uzyskania zgody." 

§ 33a ust. 3, 4, 5:

"3. Wnioski obywatelskie winny być sformułowane jasno i zwięźle. Treść wniosku obywatel potwierdza na piśmie, które składa do przewodniczącego obrad.
4. Prezydent Miasta udziela pisemnej odpowiedzi na wniosek obywatelski w terminie 21 dni od daty jego złożenia na piśmie.
5. Prezydent Miasta lub wskazana przez niego osoba może ustnie podczas sesji odnieść się do zgłoszonego wniosku obywatelskiego."

Jeśli chcemy się dowiedzieć jakie wnioski składali mieszkańcy lub o co pytali radni, zajrzyjmy do protokołów. Oczywiście, nie ma tam pełnych wypowiedzi (chyba, że na piśmie został złożony wniosek lub interpelacja) ale dowiemy się wielu rzeczy, o których głucho w mediach (z wielu względów):

Na przykład na sesji, która się odbyła 31 stycznia 2013


pan Minkiewicz pytał o bilety autobusowe dla osób po 70. roku życia:

"w sprawie: darmowych przejazdów dla osób po 70 roku życia. Cytat z odpowiedzi na wniosek: „Rezygnacja z odpłatności za bilety w kwocie 50 gr. wymaga zgody gmin: Zduńska Wola, Zapolice, Szadek,
Sędziejowice, oraz miasta Sieradz. Sprawa ta była poruszona na spotkaniu z tymi gminami i żadna z nich nie wyraziła zgody na przywrócenie bezpłatnych przejazdów i rezygnacji z biletów o wartości 50 gr.” W związku z tą odpowiedzią, proszę o udzielenie informacji, kiedy to spotkanie się odbyło, przez kogo gminy były reprezentowane, jakie argumenty padały za odrzuceniem mojego wniosku, oraz czy byli reprezentowani radni naszego miasta (jeżeli tak, to kto imiennie)."
Jak widać, pan Minkiewicz ma pewne wątpliwości co do odpowiedzi i nie daje się spławiać byle czym. I słusznie :)

Pan Michalski zadał wiele pytań, na przykład:

"w sprawie: Jakie zaistniały powody, że Prezydent Piotr Niedźwiecki opuścił kolejny raz Sesję Rady Miasta Zduńskiej Woli przed punktem obrad: Wnioski Obywatelskie. Opuszczanie obrad naszym zdaniem ma znamiona lekceważenia mieszkańców miasta Zduńskiej Woli i niechęci zapoznania się z problemami, o których mieszkańcy mówią w trakcie swoich wystąpień."
W pełni podzielam wyrażony pogląd.

"w sprawie:
1) Na jakim etapie jest postępowanie Straży Miejskiej w sprawie rozbiórki hali tkalni w firmie Zwoltex?
2) Czy właściciele firmy Zwoltex wystąpili do Urzędu Miasta Zduńska Wola o wyrażenie zgody na wycięcie drzew i tuj, które rosły na terenie firmy Zwoltex?"

Na sesji, która odbyła się 20 grudnia 2012


również zadano interesujące pytania (p. Michalski):

"w sprawie:
1) ile kosztowała Biesiada w Parku w dniu 15.09.2012 r.?
2) kto pokrył koszty w/w imprezy?"

"w sprawie: jakie kwoty są zapisane w budżecie Miasta Zduńska Wola na 2013 r. w związku z proponowanymi przez Prezydenta Miasta Zduńska Wola następującymi inwestycjami:
1) ronda przy zbiegu ul. Moniuszki i Długiej;
2) aquaparku;
3) modernizacji targowiska miejskiego;
4) geotermii;
5) budowy i modernizacji ul. miejskich."

Zachęcam do lektury :)

5 komentarzy:

  1. "Prezydent Piotr Niedźwiecki opuścił kolejny raz Sesję Rady Miasta Zduńskiej Woli przed punktem obrad: Wnioski Obywatelskie."
    Wiadomo teraz dlaczego Wnioski Obywatelskie przesunięto na koniec sesji.
    WEB.er

    OdpowiedzUsuń
  2. Lepiej byłoby gdyby były na początku jak kiedyś. A tak trzeba wysiedzieć swoje i słuchać ględzenia.

    OdpowiedzUsuń
  3. Odwołać wszystkich pasożytów. Oni co chcą, to mają + kasa. Reszta mieszkańców niech cierpi i po bagnach chodzi.

    OdpowiedzUsuń
  4. To nie jest zły pomysł: referendum 2 w 1 (rada+prezydent) :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Tym bardziej, że w Sieradzu coś się wykluwa:
    http://www.nasze.fm/news,12005

    OdpowiedzUsuń