piątek, 22 lutego 2013

Cel istnienia Zduńskiej Woli

W dyskusjach przewija się ostatnio motyw Sieradza jako przykład dobrze zarządzanego miasta a przynajmniej miasta dobrze pozyskującego środki i przyciągającego inwestorów.
http://prokrastynator-perfekcjonista.blogspot.com/2013/02/zaslepienie-lokalny-patriotyzm.html
"Sieradz uciekł Zduńskiej Woli nie dlatego, że nie odbudowywuje Ratusza a dlatego że postawił na zrównoważony rozwój. Tam mają lokalnych patriotów dbających o rozwój całego miasta a u nas jest co?"
Nie jest tajemnicą, że w pierwszych latach istnienia Zduńskiej Woli jako miasta rozwijaliśmy się o wiele szybciej niż Sieradz, chociaż już było widać pierwsze oznaki nadchodzących burz i kryzysów. Gdy Sieradz został miastem wojewódzkim (1975) było nam już gorzej pomimo głosów o łaskawości ówczesnych władz wojewódzkich (wiadomo, zawsze spadną okruchy z pańskiego stołu a przecież może być gorzej). Osobiście mam co do tego wątpliwości i uważam, że robiono wiele aby zahamować dalszy rozwój Zduńskiej Woli. Mamy niekorzystne położenie geograficzne, między młotem a kowadłem (Sieradz-Łódź). Jeśli zapytacie, czy lepiej być satelitą Łodzi niż Sieradza, odpowiem, że mimo wszystko, Łodzi. Oczywiście, należy współpracować ale nie na żadnych zasadach łączenia miast i tworzenia "supermiast" czy pseudoaglomeracji. Nie jest to w naszym interesie ale z pewnością pozytywnie wpłynęłoby na rozwój Sieradza:
http://zdunskawola.naszemiasto.pl/artykul/1088985,zdunska-wola-i-sieradz-dwumiastem,id,t.html 
Wymowne:
"Hasło stworzenia miniaglomeracji, czyli dwumiasta, które na przykład wspólnie przyciągałoby inwestorów, rzucił prezydent Sieradza Jacek Walczak. Prezydent Zduńskiej Woli Piotr Niedźwiecki mówi, że jest otwarty na współpracę i czeka na konkrety."
Sięgam po publikację "Województwo sieradzkie. Zarys dziejów, obraz współczesny i perspektywy rozwoju" z 1980 roku, wydaną przez urząd wojewódzki w Sieradzu przy współpracy z uniwersytetem łódzkim. Na stronie 355 znajduje się model struktury i związków przestrzennych województwa sieradzkiego:

 Na stronie 362 znajdziemy kilka wniosków sformułowanych i przedstawionych wojewódzkiej radzie narodowej w Sieradzu w 1976 roku. Interesujący jest wniosek drugi:
"Obszar planistyczny Łódzkiej Aglomeracji Miejskiej na jej zachodnim kierunku należy zweryfikować poprzez wyłączenie z jej granic miasta i gminy Zduńska Wola."
A dlaczego tak zależało ówczesnym władzom na wyłączeniu naszego miasta z zasięgu oddziaływania Łodzi? Odpowiedzi na to pytanie udziela tabelka ze strony 364, gdzie Zduńska Wola jest określona jako "miasto pomocnicze miasta wojewódzkiego."
W naszym interesie jest szukanie konkretnych i niepowtarzalnych inwestorów i dopiero później budowanie relacji partnerskich z sąsiadem, Sieradzem. Partnerskich, nie- stosunków na pograniczu patron- wykonawca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz