piątek, 22 lutego 2013

Dżuma czy cholera?

Na marginesie wpisu Prokrastynatora:

http://prokrastynator-perfekcjonista.blogspot.com/2013/01/grypa.html 

Wszyscy wiemy, że ta grypa polityczna to taki złośliwy wirus, który tylko męczy ale na szczęście nie zabija, jeśli stosujemy odpowiednią prewencję. Wszyscy też wiemy, że jedynym lekarstwem na tego dokuczliwego wirusa są wybory. Niestety też z przykrością konstatujemy, że wybory odbywają się raz na 4 lata. Ale czy aż tak długo trzeba czekać?

odpowiem, że nie trzeba ale czy są tacy, którym zależy na referendum? Przy obecnych warunkach politycznych powinno zależeć lokalnej PO a skoro referendum nie zrobili widocznie im nie zależy i dlatego tytuł wpisu jest jak wyżej. Nie jestem fanem żadnego przejawu PO (miejskiego, lokalnego, rozrzedzonego po komitetach wyborczych i innych strukturach) uważam ich za największych szkodników polskiej sceny politycznej po 1989. Ale w tym momencie mają szansę zapisać się pozytywnie w historii Zduńskiej Woli :)

A podejrzewam, że referendum nie tylko udałoby się formalnie ale i merytorycznie i obecny prezydent odszedłby na śmietnik historii.

Innej mniej czy bardziej prawdziwej (przed wyborami wszyscy przecież będą przeciw) opozycji nie zależy bo mają stołki (rodziny, znajomi, znajomi znajomych).

Sięgając wstecz (za "Kalendarium Zduńskiej Woli" Tadeusza Kościana z 1995) nietrudno zauważyć, że epidemie przytrafiały się miastu często, i tak: w 1812 "przemarsze wojsk wywołują głód oraz epidemię duru brzusznego", w 1831 "w mieście panuje głód wywołany brakiem zbytu, występują pierwsze objawy epidemii cholery. Kolejne ataki tejże choroby w latach 1837, 1852, 1856, 1866 zdziesiątkowały ludność miasta", 1847 "w mieście panuje głód i epidemia duru brzusznego i plamistego; umiera kilkaset osób", 1852, 5-10 VII "wybucha epidemia cholery", 1877, 20 I "W Kurierze Warszawskim" Bolesław Prus napisał":

A gdy wybije godzina bezrobocia, mrą z głodu. Zjawisko podobne ma miejsce w Zduńskiej Woli i jej okolicach. Liczba robotników pracujących w fabrykach z 2000 spadła do 500, a tygodniowe zarobki z 2 rubli 50 kopiejek spadły do kopiejek 80, a nawet 60. Z czego tu żyć?

1899, "w mieście wybucha epidemia ospy i duru plamistego."

Na marginesie niechęci Sieradza do Zduńskiej Woli i odwrotnie:

"1818 Rada miasta i pospólstwo miasta Sieradza występują do Sejmu Królestwa Polskiego o zmniejszenie liczebności miast w obwodzie sieradzkim o Burzenin i Zduńską Wolę."

Inicjatorzy referendum pamiętajcie:

http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20000880985&type=3

Art. 5 ust. 2:

"2. Wniosek mieszkańców, o którym mowa w ust. 1 i 1a, może zostać złożony po 
upływie 10 miesięcy od dnia wyboru organu albo 10 miesięcy od dnia ostatniego
referendum w sprawie jego odwołania i nie później niż na 8 miesięcy przed zakończeniem jego kadencji."

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz